Kdo může za koronavirus?

Tentokrát v této sekci Kam na dovolenou nenajdete žádné tipy, kde bude nejlépe, a kde se v létě můžete vyvalit. Nebo třeba tipy na nejkrásnější italské památky. Léto s největší pravděpodobností strávíme na území ČR, což samozřejmě nemusí být špatné. Místo dovolené využijeme tuto platformu, abychom čtenáře informovali o původu koronaviru a základních pravidel pro chování.

šátek na obličej

 

Odkud je koronavirus?

SARS-CoV-2 je onemocnění, které je běžné u netopýrů. Je pro ně něco jako nachlazení pro nás. Na člověka se tato virová onemocnění moc běžně nepřánáší a existuje jen pár případů, kdy se tomu tak stalo (ptačí chřipka, prasečí chřipka, SARS). V tomto případě se říká, že daného netopýra, který byl nakažen, snědl had. A tento had byl pak snězen člověkem na trhu se zvířaty v čínském městě Wuhan. Odtud se i přes opatření (někteří říkají, že pozdní opatření, ale po bitvě je každý generál) virus přenášel dál. V současné době tak není (až na pár afrických států a Severní Koreu samozřejmě) stát, který by nebyl nakažen. Dokonce i Vatikán má 1 potvrzený případ (to je tak 0,1 % tamní populace).

V žádném případě toto virové onemocnění není syntetické tzn. vyrobené člověkem. 

Koho tedy vinit?

Můžete vinit například čínské zákony, které povolovaly prodej živých zvířat. To už v současné době není možné. Pozdě ale přece.

Jak se mám chovat při podezření na nákazu koronavirem?

Zůstaňte doma a neprodleně kontaktujte telefonní linku 155, kde Vám poradí s dalším postupem. Pro více informací o koronaviru navštivte informační portál ministerstva zdravotnictví.

Preventivně si umývejte ruce a noste třeba multifunkční šátky na obličej, abyste si zakryli dýchací cesty a neriskovali, že nakazíte lidi ve svém okolí.

 

Joomla SEF URLs by Artio